Kvalifikace 2* FIVB Beach Prague Open 2021 bez českého postupu

Do Prahy se po šesti letech vrátil světový beachvolejbal! V Beachklubu Ládví se od čtvrtečního dopoledne hraje turnaj Světové série kategorie 2* a do akce se dostaly hned tři české páry, ani jeden z nich se však v zítřejší hlavní soutěži nepředstaví. Nejblíže postupu do druhého kola měli Robert „Bobb“ Kufa s Adamem Waberem, kteří ve svém utkání padli až v koncovce třetí sady. Premiéry na okruhu FIVB se dočkali i mladíci Daniel Fabikovič s Richardem Struškou a Michaela Břínková s Annou Širůčkovou.

Ačkoliv se ty největší hvězdy českého plážového volejbalu představí až v páteční hlavní soutěži, atmosféru dokázali čeští fanoušci vytvořit parádní už na kvalifikaci. Velkému množství diváků nezabránilo ani pochmurné a větrné počasí. A české páry se jim za to odvděčily alespoň několika povedenými výměnami, na výhru totiž bohužel žádný z nich nedosáhl.

Jako první si svůj debut na Světové sérii odbyly Anna Širůčková s Michaelou Břínkovou. Zatímco druhá jmenovaná měla s mezinárodní scénou zkušenosti alespoň z mládežnických turnajů, pro Annu se jednalo o novou zkušenost. Na druhé straně oproti tomu stála ostřílená Brazilka Elize Maia a její mladá spoluhráčka Thamela. Elize Maia mimo jiné vybojovala bronz na posledním turnaji World Tour v Praze v roce 2015 na Štvanici, který odehrála s jednou z hvězd současného ženského beachvolejbalu, Eduardou Dudou Lisboa. České hráčky v tomto zápase srdnatě bojovaly, spolu s tím však nadělaly několik nevynucených chyb a z turnajem se rychle loučily po výsledku 13:21 a 13:21. „Nemohly jsme se do zápasu dostat, umíme hrát líp,“ smutnila po utkání Břínková. To její spoluhráčka hledala v porážce pozitiva: „Byla to naše první účast na světové tour, máme se od čeho odrazit a už to bude snad jenom lepší.“ 

Z mužských českých týmů se nejprve uvedli Robert Kufa s Adamem Waberem, kteří se do turnaje dostali doslova na poslední chvíli. Kvůli několika nedorazivším párům si kvalifikaci zahráli navzdory až 8. pozici v tzv. „reserve listu“! Proti nim stáli polští soupeři Brozyniak/Janiak, se kterými shodou okolností měli Češi čerstvou zkušenost z minulého týdne, kde stejnému páru podlehli na jejich domácí tour v tie-breaku 15:17. I dnešní zápas Kufa s Waberem dotáhli do rozhodující sady poté, co v prvním setu padli 18:21 a ve druhém srovnali výsledkem 22:20.  Třetí set se přeléval z jedné strany na druhou, což podle Kufy mělo jasný důvod: „Přišlo mi, že byl zápas nervózní z obou stran. Oba týmy chtěly vyhrát. Byl to hezký volejbal, ale na můj vkus tam bylo mnoho chyb.“ Česká dvojice nakonec stála na straně poražených s výsledkem 13:15. „Jsme rádi za tu příležitost se tady ukázat, ale prohra nás mrzí. Příště musíme být odvážnější,“ měl jasno Waber.

Posledním českým párem, který se pokoušel vybojovat si cestu do hlavní soutěže skrz náročnou kvalifikaci, byla mladá dvojice ve složení Daniel Fabikovič, Richard Struška. Pro české teenagery šlo o vůbec první zkušenost s mezinárodním beachvolejbalem, zároveň to byl jejich teprve desátý turnaj v dospělé kategorii! I přesto se výzvy nezalekli a se soupeřem z Dánska (Kristoffer Abell, Jacob Brinck) odehráli velmi vyrovnané utkání, kde zkušenější soupeři rozhodovali až v koncovkách setů. „Byli jsme rozhození na příjmu a na nahrávce,“  poznamenal Struška. Ačkoliv i třetí česká dvojice v kvalifikaci v prvním kole – tentokrát poměrem 18:21 a 17:21 – je třeba připomenout, že pro Strušku s Fabikovičem šlo spíše o přípravu na blížící se evropský šampionát do 18 let. „Pro nás to byl skvělý zážitek, měli jsme za sebou skvělé diváky, bylo to super,“ zářil po utkání Fabikovič.

Nejen zápasy bavily české zápasy v areálu Beachklubu Ládví – ve fanzóně byl připraven bohatý doprovodný program, kde si diváci mohli vyzkoušet například judo nebo parkour.

Z postupu do hlavní soutěže se z přemožitelů českých párů radovaly Brazilky Elize Maia s Thamelou a Dánové Abell s Brickem. Známými tvářemi z postupujících mohou být pro fanoušky beachvolejbalu v České republice Němci Pfretzschner a Sowa, kteří před 5 lety na Mistrovství Evropy do 18 let konaném v Brně vybojovali titul. Postup naopak překvapivě neuhráli Španělé Menendéz/Huerta, ty mohli čeští fanoušci vidět na letošním J&T Banka Ostrava Beach Open, kde v prvním zápase podlehli Ondřejovi Perušičovi s Davidem Schweinerem, dnes padli s litevským párem Vasiljev/Juchnevič.

V pátek začíná program hlavní soutěže s osmi českými týmy, v jejich čele budou stát právě zmiňovaní stříbrní medailisté z Ostravy a Barbora Hermannová s Danielou Resovou. Do akce se dostanou zkušené beachvolejbalové páry Kvapilová/Kubíčková nebo Štochlová/Williams, dojde ale i na několik premiér. Poprvé se tak na World Tour v pátek představí Anna Pospíšilová s Michaelou Kulhánkovou, Kryštof Oliva s Matyášem Džavoronokem nebo Lukáš Kittel s Františkem Knoblochem. Zbývajícími hráči jsou Tomáš Semerád s Jakubem Šépkou, kteří také umí předvést beachvolejbalovou show, což předvedli v kvalifikaci na J&T Banka Ostrava Beach Open 2021.

Doražte fandit našim na Beach Prague Open 2021!

Otevření Beachklubu Ládví od 19.4.

Od pondělí 19.4. spouštíme:

✅ tréninky pro dospělé
✅  pronájmy kurtů
✅  dětské kroužky

❌ sprchy a šatny uzavřeny

Dle nařízení vlády může být na kurtu 6 dvojic v dostatečné vzdálenosti. V případě, že nemáte na kurtu trenéra, který bude rozestupy hlídat, prosíme o dodržování rozestupů mezi dvojicemi.

K návštěvě Beachklubu Ládví je nutné být členemNaši snahou je ochránit všechny sportovce proti nákaze nemocí Covid-19. Z tohoto důvodu je nutné mít při návštěvě negativní antigenní test (nebo PCR) ne starší než 5 dní.