Advent a jeho tradice

Advent máme většinou spojený s blížícími se vánočními svátky a se zapalováním svíček na adventním věnci. Dokážeme ale říct, co vlastně advent znamená a jaké tradice jsou s ním spojeny?

Slovo advent pochází z latinského „adventus“, což znamená „příchod“. Advent tedy znamená přípravu na příchod spasitele / Ježíše. Od jedenáctého století jde o známé čtyři týdny před 24. prosincem. Původně byl advent časem půstu, veškerá zábava jako tanec nebo zpěv byla zakázána, býval však proložen obchůzkami lidových masek. Nesmělo se jíst maso, povoleno bylo pouze rybí, proto máme zvyk pojídání kapra ke štědrovečerní večeři. Adventní půst končil s východem první hvězdy na Štědrý den.

Otázka:

Proč zapalujme svíčky na adventním věnci?

Odpověď:

Rozsvícení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let – na slavení svátků světel zvaných Chanuka. Adventní věnec je vykládán jako symbolika Kristova kříže. V katolické církvi jsou nejoblíbenější barvy adventních svíček fialová a růžová. Fialová je barva pokání a postu. Na třetí adventní neděli přichází čas radosti, že půst je skoro u konce, proto se používá růžová svíčka. V protestantských církvích je obvyklejší použít čtyři červené svíčky. Červená upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa. Obě církve mají společně pak zelenou barvu věnce, která odkazuje na život.

Otevření Beachklubu Ládví od 19.4.

Od pondělí 19.4. spouštíme:

✅ tréninky pro dospělé
✅  pronájmy kurtů
✅  dětské kroužky

❌ sprchy a šatny uzavřeny

Dle nařízení vlády může být na kurtu 6 dvojic v dostatečné vzdálenosti. V případě, že nemáte na kurtu trenéra, který bude rozestupy hlídat, prosíme o dodržování rozestupů mezi dvojicemi.

K návštěvě Beachklubu Ládví je nutné být členemNaši snahou je ochránit všechny sportovce proti nákaze nemocí Covid-19. Z tohoto důvodu je nutné mít při návštěvě negativní antigenní test (nebo PCR) ne starší než 5 dní.