Vánoce a slunovrat

Vydejte se s námi do dávných dob, kdy byly lidské životy úzce spojené s přírodou. A Vánoce, jak je známe dnes, ještě vůbec neexistovaly. Dávno předtím, než se narodil Ježíšek existoval jiný svátek. Tím svátkem byl zimní slunovrat: den, kdy se sluníčko začalo vracet a dny se opět stávaly delší.  

 

Toto období představovalo naději, že všechno zlé pomine, stíny zmizí a Slunce, které přináší život, úrodu a zdraví, zvítězí nad temnotou. Lidi spojovala víra v dobrou sklizeň na polích i v sadech a naděje, že dny budou zase dlouhé a plné tepla a světla. Zároveň se tak uzavíral jakýsi kruh – staré umíralo, aby se mohlo zrodit nové.

Otázka:

Kde je Slunce ve vztahu k zemi v době zimního slunovratu?

Odpověď:

Při zimním slunovratu stojí Slunce přímo /v zenitu/ nad obratníkem Kozoroha, což je rovnoběžka vzdálená 23,5 stupně jižně od rovníku. Tento bod představuje nejjižnější polohu Slunce v průběhu celého roku a u nás nastává nejkratší den a nejdelší noc.

Otevření Beachklubu Ládví od 19.4.

Od pondělí 19.4. spouštíme:

✅ tréninky pro dospělé
✅  pronájmy kurtů
✅  dětské kroužky

❌ sprchy a šatny uzavřeny

Dle nařízení vlády může být na kurtu 6 dvojic v dostatečné vzdálenosti. V případě, že nemáte na kurtu trenéra, který bude rozestupy hlídat, prosíme o dodržování rozestupů mezi dvojicemi.

K návštěvě Beachklubu Ládví je nutné být členemNaši snahou je ochránit všechny sportovce proti nákaze nemocí Covid-19. Z tohoto důvodu je nutné mít při návštěvě negativní antigenní test (nebo PCR) ne starší než 5 dní.