Vánoční tradice

Vánoce bez vánočního stromku, cukroví nebo štědrovečerní večeře si už neumíme ani představit. Znáte ale i jiné vánoční tradice?

Otázka:

Zkuste vyjmenovat alespoň 3 vánoční tradice.

Odpověď:

JMELÍ

Je jedno, jestli jste si pořídili zelené, postříbřené či pozlacené větvičky, ale určitě se nezapomeňte pod zavěšeným jmelím políbit.

KRÁJENÍ JABLÍČEK

K tomu se přistupuje po štědrovečerní večeři. Pro štěstí a zdraví v příštím roce je důležité objevit hvězdičku z jadérek. V případě zkaženého jádřince hrozí nemoc a tvar kříže je úplně nejhorší. Poukazuje na smrt.

LITÍ OLOVA

Dnes už se olovo ve většině rodin nelije, ale možná si i tuto tradici chcete alespoň zkusit. Nejdříve si sežeňte olovo. Prodávají se přímo sady na lití olova, ale koupíte ho i v loveckých a rybářských potřebách. Olovo roztavte a nalijte ho do nádoby s vodou. Podle vzniklého tvaru se dotyčný dozví, co ho čeká v následujícím roce. Výklady tvarů jsou rozmanité.

ZPÍVÁNÍ KOLED

Někde se zpívají koledy u stromečku, jinde před večeří a možná si je pustíte na přehrávači. Tak jako tak vánoční koledy k tomuto kouzelnému času patří.

ZLATÉ PRASÁTKO

Vánoční svátky se většinou pojí s velkým množstvím jídla. Co takhle se postit alespoň na Štědrý den a počkat si až na večeři? Uvidíte letos zlaté prasátko?

SKOŘÁPKOVĚ LODIČKY

Rozlouskněte vlašský ořech tak, aby se vám skořápka nerozpadla, zbavte ji ořechu a vložte do ní svíčku, kterou zalijete voskem, aby dobře držela. Skořápku s hořící svíčkou pošlete ve velké nádobě s vodou (případně ve vaně) na cestu. Podle toho, jak lodička pluje, odvodíte vaší životní dráhu. Budete pořád setrvávat na stejném místě, nebo se rozhodně pustíte na cesty?

STOLOVÁNÍ PŘI ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘI

Podle pověr by u stolu měl sedět nejlépe sudý počet lidí. Pokud není, dává se jeden talíř navíc. Od štědrovečerní večeře nesmí nikdo vstávat. To pochází z pohanského zvyku. Věřilo se, že v tento den se dostávají na svět duše lidí, a kdyby si někdo zvedl, duše by jeho místo mohla nahradit a daný člověk by do roka umřel. Ale dost o smutných věcech. Raději ještě myslete na kapří šupinku pod talíř. To, abyste měli v příštím roce hodně peněz.

Otevření Beachklubu Ládví od 19.4.

Od pondělí 19.4. spouštíme:

✅ tréninky pro dospělé
✅  pronájmy kurtů
✅  dětské kroužky

❌ sprchy a šatny uzavřeny

Dle nařízení vlády může být na kurtu 6 dvojic v dostatečné vzdálenosti. V případě, že nemáte na kurtu trenéra, který bude rozestupy hlídat, prosíme o dodržování rozestupů mezi dvojicemi.

K návštěvě Beachklubu Ládví je nutné být členemNaši snahou je ochránit všechny sportovce proti nákaze nemocí Covid-19. Z tohoto důvodu je nutné mít při návštěvě negativní antigenní test (nebo PCR) ne starší než 5 dní.