Otužování - nový trend letošní zimy

Děsí vás fotky lidí koupajících se v ledové vodě s čepicí na hlavě? Nebo už jste otužování propadli a noříte se do každé tůně, kterou potkáte po cestě? Tyhle řádky píšu hlavně pro ty, kteří ještě nezačali. Protože ti, kdo už mají zkušenosti se studenou sprchou nebo koupačkou v lednu, už moc dobře vědí, proč to dělají. 

Proč je otužování zdravé?

Otužování je jednoduchý, časově nenáročný, ale velmi mocný nástroj na zlepšení našeho zdraví. A ještě ke všemu skoro nic nestojí. Nebudu psát do detailu, na co všechno je otužování dobré. Určitě víte, že otužování posiluje imunitní systém, snižuje záněty v těle, zlepšuje metabolismus, snižuje kardiovaskulární problémy, pozitivně ovlivňuje spánek, reguluje hormony v těle, atd. 

Jak začít s otužováním?

Chcete začít s otužováním, ale nakonec to vždycky odložíte? Někde hluboko víte, že otužování je pro vás dobré, ale nemáte sílu pustit studenou sprchu nebo se svléknout a ponořit do ledové vody. Podle mých zkušeností je hlavní překážkou slabá vůle. 

Na úplný začátek doporučuju studenou sprchu po vaší klasické teplé sprše. Je úplně jedno, jestli je to ráno nebo večer. Prostě pokud máte odvahu, tak ode dneška každá sprcha bude končit studenou. Nebude se vám chtít, ze začátku to bude nepříjemné, ale nakonec budete vždycky rádi. Na úplný začátek stačí klidně jen nohy nebo pár sekund celé tělo a postupně podle pocitu prodlužujte čas. Základní rada, kterou všude a vždycky opakuji, je nespěchat a poslouchat vlastní tělo. Každé tělo je jiné, s nikým se neporovnávejte, nesoutěžte a postupujte pomalu. Jen vnímejte, co to s vámi dělá fyzicky i psychicky a ono to přijde. 

Postupně přidávejte sekundy

Najednou budete vědět, že dneska můžete zůstat déle a za týden ještě déle. Někomu tahle fáze může trvat měsíc někomu klidně rok a někdo u ní může i zůstat, je to úplně jedno. Ale jednou pravděpodobně budete mít pocit, že můžete a chcete jít dál. A další level je rovnou studená sprcha bez té zbytečné teplé před tím. Dáte prostě kohoutek jenom na studenou, začněte jedna noha, druhá noha, jedna ruka, druhá ruka, obličej a pak až břicho, zátylek a celé tělo. A zase, postupně prodlužujte podle pocitu klidně až na tři minuty. S tímhle si vystačíte dlouho a klidně u toho můžete zůstat. Efekt toho je obrovský, to uvidíte a hlavně ucítíte sami. 

Otužování pro pokročilé

Pokročilí a fajnšmekři se můžou začít nořit do ledu, kombinovat ledovou vodu s různým dýcháním, pohybem a meditací. Jedna z metod, která vše spojuje je metoda holandského dobrodruha Wima Hofa. Určitě na areálu v Beachklubu budou kurzy této a možná i jiné metody, abychom se mohli potkat a otužovat společně. Čím více nás bude, tím lépe a čím více zkušeností se studenou sprchou budeme mít, tím ještě lépe. Těším se na to.  

Michal Novotný

Michal Novotný

Předseda Beachklubu Ládví

Otevření Beachklubu Ládví od 19.4.

Od pondělí 19.4. spouštíme:

✅ tréninky pro dospělé
✅  pronájmy kurtů
✅  dětské kroužky

❌ sprchy a šatny uzavřeny

Dle nařízení vlády může být na kurtu 6 dvojic v dostatečné vzdálenosti. V případě, že nemáte na kurtu trenéra, který bude rozestupy hlídat, prosíme o dodržování rozestupů mezi dvojicemi.

K návštěvě Beachklubu Ládví je nutné být členemNaši snahou je ochránit všechny sportovce proti nákaze nemocí Covid-19. Z tohoto důvodu je nutné mít při návštěvě negativní antigenní test (nebo PCR) ne starší než 5 dní.