V Beachklubu Ládví vzniká nový výkonnostní oddíl

Nová beachvolejbalová sezona začíná a s ní přichází i další výzva v podobě vzniku výkonnostního oddílu Beachklubu Ládví, který povede trenérské trio Martin Václavík, Anna Křížová, Martin Mach.

Na detaily projektu a jeho cíle jsme se zeptali šéftrenéra BKL Martina Václavíka.

 

Jak se rodil nápad na znovuobnovení výkonnostního oddílu v Beachklubu Ládví?

BKL je sportovní areál s obrovským potencionálem a už v minulosti vychoval spoustu výborných hráčů i na reprezentační úrovni, což nemalým dílem přispělo k tomu, že myšlenka na znovu vytvoření výkonnostního týmu mi v hlavě ležela už dlouho.

Během minulé sezony jsem do tréninků svých skupin postupně zařadil koncept výkonnostního týmu, což se ukázalo být správnou cestou. Na Ládví máme spoustu hráčů a hráček s velkým potenciálem, kterým chceme poskytnout ty nejlepší podmínky pro hráčský rozvoj.

Rozhodnutí, že chceš začít budovat výkonnostní oddíl tedy padlo, ale nejdůležitější krok jsi měl teprve před sebou. Jaká byla odezva vedení beachklubu na tvůj návrh?

První reakce a celkově domlouvání bylo skvělé, takřka hned jsme se na všem domluvili. Společně chceme BKL posouvat, je to sice běh na delší trať, ale nejdůležitější je začít, což se nám vlastně už podařilo.

Kolik členů bude výkonnostní oddíl v nadcházející sezóně mít? Jak probíhal výběr? Bylo to na doporučení ostatních trenérů klubu, nebo se mohli přihlásit i samotní hráči/hráčky?

Výkonnostní tým bude mít v nadcházející sezóně cca 70 členů v 6 věkových kategoriích. Všichni tito hráči museli ještě před prázdninami projít výběrovými kempy, do kterých se mohl přihlásit každý, kdo měl o výkonnostní tým zájem.

Výběr nebyl úplně jednoduchý, hráčů i hráček, kteří by chtěli bylo opravdu hodně, v konečném výběru jsme pak měli trošku zamotanou hlavu, rozhodovalo mnoho aspektů.

 

Jak se bude lišit příprava sportovního a výkonnostního týmu?

Sportovní a výkonnostní tým mají trochu odlišné koncepty, ale rozdíl bude především v kondiční přípravě, ta se posléze odrazí i ve kvalitě tréninků a počtu turnajů, do kterých budeme hráče hlásit.

Začátkem nové sezóny ses stal šéftrenérem výkonnostního oddílu. Jak sis vybíral trenérský tým pro výkonnostní oddíl?

Jednou z hlavních rolí při výběru byla samozřejmě kvalita trenérů. Hledal jsem trenéry, kteří mi lidsky a herně pomohou vytvořit skvělý tým a na které se budu moct spolehnout, což věřím, že přesně takové trenéry jsem našel.

Trenérská trojice naladěná na stejnou vlnu sportovně i lidsky. To zní pozitivně, s jakými cíli tedy do nadcházející sezóny vstupujete?

Bude to náš první společný rok v tomto složení, takže hlavním cílem je vytvořit dobrý kolektiv a odmakat sezónu na 120%. Chceme, aby hráči ušli v průběhu sezóny co největší kus cesty a pokud to přinese i nějaké turnajové výsledky, bude to jen třešnička na dortu.

Předsezónní příprava probíhala v několika domácích soustředěních. Co vám trenérům prozradila?

Příprava nám ukázala, že máme z čeho čerpat, ale také na čem musíme hodně pracovat. Jelikož děti přišly od různých trenérů je potřeba k nim přistupovat dost individuálně.

Velmi mile překvapeni a spokojeni jsme z celkového přístupu dětí. Celé soustředění bylo vidět, že opravdu chtějí, skvěle makaly a za týden přípravy udělaly obrovské pokroky. Opravdu už se těšíme na celosezónní práci s nimi.

Ptát se na další soustředění je na začátku sezóny brzy, ale přesto, plánujeme do budoucna i nějaké kempy či soustředění výkonnostního oddílu mimo areál BKL?

Do budoucna určitě plánujeme soustředění i mimo BKL. V plánu je například vzít už letošní sezónu starší skupiny do Itálie, což se nám loni osvědčilo.  O prázdninách pak máme v plánu dělat soustředění přímo v našem areálu, ale i mimo něj. Rozmanitost přípravy bude děti určitě bavit a zajisté pomůže i na psychické pohodě a stmelení kolektivu.

Beachvolejbal úplně kolektivním sportem není, nicméně pokud hráči a hráčky několikrát týdně spolu trénují stávají se jednou partou. Je potřeba pracovat na souhře i mimo kurty?

Dobrý kolektiv je základem úspěchu, takže na tom určitě chceme hodně zapracovat, ale po uplynulých soustředěních z toho nemáme vůbec žádné obavy, děti si lidsky dost seděly, většina u sebe v průběhu soustředění dokonce přestávala, takže s kolektivem to vypadá zatím velmi dobře.

Pokud má vzniknout opravdu dobrá parta je potřeba i podpora rodičů. Jak chcete docílit toho, aby se i rodiče s beachvolejbalem více propojili?

 My, trenéři i rodiče máme společné to, že chceme pro děti jen to nejlepší. Ať už tedy chceme, nebo nechceme je to právě to, co nás spojuje. Pokud my budeme dělat dobře svou práci a rodiče nám budou důvěřovat povede to k oboustranné spokojenosti, ze které budou těžit děti samotné.

Samozřejmě že základem toho všeho je dobrá komunikace, i proto bychom v průběhu sezony rádi udělali nějaká společná setkání a posezení.

Jsme na začátku cesty, která má z mého pohledu smysl a velkou budoucnost. Budeme rádi, když nám budete fandit. Děkujeme.

Otevření Beachklubu Ládví od 19.4.

Od pondělí 19.4. spouštíme:

✅ tréninky pro dospělé
✅  pronájmy kurtů
✅  dětské kroužky

❌ sprchy a šatny uzavřeny

Dle nařízení vlády může být na kurtu 6 dvojic v dostatečné vzdálenosti. V případě, že nemáte na kurtu trenéra, který bude rozestupy hlídat, prosíme o dodržování rozestupů mezi dvojicemi.

K návštěvě Beachklubu Ládví je nutné být členemNaši snahou je ochránit všechny sportovce proti nákaze nemocí Covid-19. Z tohoto důvodu je nutné mít při návštěvě negativní antigenní test (nebo PCR) ne starší než 5 dní.